Admin

Our Staff

Administrative Staff

J. Parkman Principal
M. Conover Grade 6 Assistant Principal 
S. Marchione Grade 7 Assistant Principal
J. Baxter Grade 8 Assistant Principal
S. Herdel School Improvement Specialist

Office Staff

J. Brown Office Manager
L. Ahlemeyer Discipline Secretary
A. Dudley Attendance Secretary
C. Liles Book Keeper
S. Hinton Data Technician

Student Activities

C. Clukey School Activities Coordinator

Clinic

C. Runaldue RN Nurse
D. Lawheed Clinic Assistant

Guidance

T. Fritz Guidance Director

E. Wilson AVID Counselor
A. Neff Grade 6 Counselor
E. Bush Grade 7 Counselor
C. Schroepfer Grade 8 Counselor
E. Adelson Psychologist
J. Taylor School Social Worker
A. Barnes Guidance Secretary

Specialists


L. Bach Algebra Readiness Tutor
Y. Brown ISS Coordinator
A. Capozzi Library Assistant
C. Crews Technology Support Technician
K. Grant Student Support Specialist
V. Hailey Reading Specialist
L. Hardin Instructional Technology Specialist
J. Harrell Library Media Specialist
K. Lawson Library Media Specialist
B. Parsons Instructional Technology Specialist
K. Shonk Math Specialist
J. Stubbe Literacy Specialist
D. Tarkenton Gifted Resource Specialist

Grade 6 Teachers

C. Anthony English
J. Bank English
M. Barakey Math
K. Berry English I. Hamilton Science
L. Hicks Social Studies

A. Jackson Science
V. Kelley Social Studies
R. Kinley Math
H. Kolhagen Social Studies
K. Mayo Math
L. Negash English
M. Olsen Science
L. Palm Science
K. Russell Social Studies
A. Wilson Math

Grade 7 Teachers

Y. Allen English
T. Benson Social Studies
R. Craig Math
A. DiRito Math
L. Foster English
J. Frederick Science
J. Gruden Social Studies
G. Hofacker Science
S. Lafferty English
A. Nagel Science
J. Odle English
L. Orzell Math
N. Popko Math
T. Pena Social Studies
S. Simonetti Social Studies
S. Wade Science

Grade 8 Teachers

R. Arbuckle Civics
N. Cuddy Math
A. Dibert Science
N. Edwards Math
K. Foster Science
S. Hermann English
K. Large Math
V. Maliniak English
K. McFarland Math
J. McGuire Civics
J. McPherson Civics
B. Purchas English
D. De'Braux English
K. Snyder Science
J. Tonnesen Science
R. West Civics

Foreign Language

C. Betancur Spanish
F. Landaeta Spanish
R. McCarthy French
M. Nuzzo Spanish
V. Pettaway Distance Learning Asst.
M. Pfeiffer German

Elective Teachers

J. Bailey Orchestra
R. Byng Tech Ed
D. Colletti-Schwartz Keyboarding 
J. Erwin AVID
V. Hugo Band
A. Landon Vocal
J. Lauzon Art
S. Newby Teen Living
R. Watts Teen Living

Health/PE Teachers

T. Beck
A. Bostian
D. Dail
C. Ingraham
E. Joyner
K. Rimer
M. Shoffstall

Special Education Teachers

T. Barnes Grade 8
J. Beach Grade 6
M. Hoke Grade 8
O. Howell          Grade 7
S. Lillefloren Grade 6
S. Matthews Grade 7
J. McCraw Grade 6
K. Norris ESL
L. Rice Grade 8
M. Smith Speech
A. Strouss Grade 6
B. Thompson Grade 8
C. Willis Grade 7
D. Womack Grade 7

Teaching Assistants

T. Boyd
B. Johnson
R. Lacaze
J. Lammay
L. Naud
E. Rapier
D. Rywalt
L. Williams

Security Staff

M. Donohue
C. Elliott
F. Leonard
C.Vallera 

Permanent Subs

M. Fagan

Custodial Staff

R. Aquino
M. Crothers
M. Dela Cruz
J. Dildy
E. Dizon  Head Night Custodian
L. Elliott Head Day Custodian
J. Garrido
D. Neaves
A. Palmer
N. Perez
K. Smith
S. Vaughan

Cafeteria Staff

C. Stephens Cafeteria Manager

Anthony, C.

English 6

Website